سایت نقاشی
نقاشیهای هنرمندان ومعرفی نقاشان ایران و جهان

آموزش نقاشی منظره

نقاشی منظره یکی از پرطرفدارترین و پرفروش ترین سبکهای نقاشی می باشد. این سبک از نقاشی دارای پیچیدگی هایی می باشد. اما در مقایسه با سبکهای دیگر مانند سبک فیگوراتیو به مراتب ساده تر و یادگیری آن سهل تر می باشد. این سبک از نقاشی در میان مردم عادی نسبت به نوع های دیگر نقاشی از اقبال بیشتری برخوردار است. درصد فروش این آثار نسبت به آثار دیگر نیز بیشتر می باشد. بنابراین یادگیری این سبک نقاشی برای هنرجویان میتواند گزینه کاربردی و مناسبی باشد. از سوی دیگر به دلیل یادگیری آسان آن، می تواند فرصت بسیار مناسبی برای شناخت بهتر نور و رنگ شناسی باشد. ما در اینجا مقاله ای را برای شما آماده کرده ایم که به آموزش قدم به قدم نقاشی منظره با متریال رنگ روغن می پردازد.
متریال ها و ابزار مورد نیاز برای نقاشی:

بوم نقاشی:

بوم نقاشی را می توانید به اندازه دلخواه انتخاب کنید، اما توصیه می گردد که اندازه را برای شروع نه خیلی بزرگ و نه خیلی کوچک انتخاب کنید. اندازه خیلی بزرگ منجر به صرف زمان زیاد برای تکمیل کردن آن می شود و به احتمال زیاد هنرجوی تازه کار دست سریعی ندارد، بنابراین ممکن است منجر به خستگی و یا دل زدگی شما گردد.

رنگ روغن

قلم مو

پالت رنگ

پاک کن و مداد

خط کش

قدم اول تصمیم گیری برای انتخاب مدل مناسب برای نقاشی می باشد. برای کارهای ابتدایی کار کردن از روی عکس توصیه می گردد. پیشنهاد مناسب این است که عکسی را انتخاب نمایید که توسط خودتان گرفته شده است و متعلق به مکانی باشد که قبلا در آن حضور داشته اید. این امر از نظر ذهنی شما را تشویق به تکمیل آن می نماید و همینطور اشتیاق بیشتری را در نقاشی نصیب شما خواهد کرد. برای شروع بهتر است عکسی را انتخاب نمایید که جزییات کمتری را شامل شود. انتخاب منظره ساحل با یک صخره و یا یک دشت وسیع با یک درخت بزرگ در میان آن می تواند انتخاب مناسبی باشد. اما چرا باید یک تصویر ساده را برای شروع انتخاب کنیم؟ نقاشی یک فرایند ذهنی و پیچیده می باشد. و در صورت عدم آشنایی مناسب با تکنیک های اجرا ممکن است نتیجه ای بسیار ضعیف را در پی داشته باشد. و در صورت بروز، این اتقاق منجر به از دست رفتن اعتماد به نفس هنرجو شده و ممکن است برای همیشه کار نقاشی را کنار بگذارد. توصیه می گردد که تصویر را از روی صفحه مانیتور و یا موبایل کار نکنید. حتی المقدور عکس را به همان ابعاد بوم پرینت کنید. این امر باعث سهولت بیشتر در کار خواهد شد. زیرا چشم شما هنوز به تغییر اندازه ها عادت ندارد.

قدم دوم آغاز مرحله طراحی می باشد. اگر در طراحی مبتدی هستید از روش شطرنجی کردن صفحه استفاده نمایید. توجه داشته باشید که خطوط را با مداد کم رنگ رسم کنید. خطوط پر رنگ منجر به چرک شدن کار شما خواهد شد. اگر مدل شما مدل پیچیده ای می باشد بهتر است که از اندازه های مربع شطرنجی کوچکتر استفاده نمایید. شطرنجی کردن صفحه به شما در تناسبات کار و همینطور جای گذاری صحیح کمک خواهد کرد. توجه داشته باشید اگر دوره های طراحی را به خوبی گذرانده و در آن به تبحر نسبی رسیده اید میتوانید از این مرحله عبور کنید.

طرح ابتدایی یک نقاشی منظره

 

طرح ابتدایی یک نقاشی منظره

در مرحله سوم شما شروع به طراحی تصویر منتخب خود با استفاده از مداد خشک خواهید کرد. در این مرحله شما می توانید از مربع های شطرنجی که در مرحله قبل ایجاد کرده اید برای طراحی استفاده نمایید. برای این منظور می توانید مربع ها را شمارش کرده و به طور دقیق موضوع خود را در روی صفحه بوم جای گذاری کنید. ذکر یک موضوع در اینجا ضروری می نماید. توجه داشته باشید که طراحی شما هر چقدر هم که دقیق باشد باز هم از دید شما مشکل دار به نظر خواهد آمد. این موضوع به دلیل عدم وجود نور سایه و رنگ می باشد. این امر در طراحی منظره بیشتر روی می دهد.

مرحله دوم نقاشی منظره

 

مرحله چهارم نقاشی بک گراند کار می باشد. زمانی که شما از یک منظره عکاسی می کنید و یا به یک تصویر منظره نگاه می کنید دور ترین نقطه ای که از نظر بصری در ذهن شما نقش می بندد دقیقا همان محلی می باشد که شما باید از آنجا نقاشی خود را آغاز کنید. تقریبا در تمام نقاشی های منظره عقب ترین تصویر، تصویر آسمان می باشد. بنابراین اولین المانی که شما دست به نقاشی آن خواهید زد آسمان می باشد. در این مرحله شما باید شروع به رنگ گذاری و میکس کردن آنها برای تصویر بک گراند کنید. طبیعتا در نقاشی آسمان باید از رنگ آبی استفاده نمایید. به آبی که در مدل عکس شما وجود دارد دقت کنید، و سعی کنید آنرا دقیقا ساخته و روی بوم قرار دهید. در مرحله بعد شما باید ابرها را در آسمان خود جای گذاری نمایید، ابرها در آسمان یک نقاشی منظره از اهمیت خاصی برخوردارند و باعث دادن حس عمق به بک گراند کار شما خواهند شد. توجه داشته باشید که ابرها به هیچ عنوان سفید مطلق نیستند. اگر به دقت به عکس مدل خود نگاه کنید خواهید دید که در آنها طیف هایی از رنگهای ارغوانی، زرد، آبی و خاکستری وجود دارند. اصلا از بکار بردن این رنگها نترسید! این رنگها باعث زیبایی و جلای هر چه بیشتر کار شما خواهند شد. به مرور زمان که تجربه کافی در کار کردن با رنگ روغن بدست آورید، خواهید دید که در هر نوبت، اثر هنری شما خصوصیات رئالیستی بیشتری به خود خواهد گرفت و زیبا تر جلوه خواهد کرد. ترکیب و محو کردن رنگ روغن بر روی بوم کاری  ساده می باشد. بنابراین از این خصوصیت رنگ روغن استفاده کرده و ابرهای نقاشی خود را بسازید. پس از به تصویر کشیدن تکه بزرگ ابر وقت آن است که جزییات ریزتری را با استفاده از قلموهای کوچک تر به آن اضافه نمایید. توجه داشته باشید که لبه های ابرها در دنیای واقعی به هیچ عنوان تیز نیستند، پس محو کردن لبه های ابرها را فراموش نکنید.

در مرحله بعد شما می بایست یک لایه به جلوتر آمده و شروع به رنگ گذاری مناطق دیگر کنید. در ابتدا سعی کنید این مناطق را به شکل حجمهای بزرگ دیده و رنگهای کلی را بر روی کار سوار نمایید. توجه داشته باشید که در این مرحله نیازی به توجه کردن به جزییات نیست. در واقع شما در این مرحله باید نمای سیلوئت کار را رنگ آمیزی نمایید. این مرحله معمولا از رنگهایی که بر کار شما غالب هستند استفاده می شود. زمانی که این مرحله به پایان رسید شما میتوانید با استفاده از یک قلموی کوچکتر به اضافه کردن جزئیات و رنگهای متفاوت بپردازید. توجه داشته باشید که در ابتدا حتما مرحله قبل را به پایان رسانده سپس وارد این مرحله شوید، در غیر این صورت احتمال اینکه رنگهای شما گل آلود شوند بسیار زیاد است.

منظره با رنگ روعن مرحله سوم

اما مرحله آخر اضافه کردن جزئیات کوچکتر به کار است. همینطور در این مرحله می بایست مرتب به عقب رفته و کار را از دور کنترل کنید و ایرادات و مشکلات احتمالی در کار را یافته و آنها را اصلاح نمایید. توجه داشته باشید که در این مرحله استفاده از قلموی بزرگ ریسک بالایی را در پی خواهد داشت. در پایان یک نگاه کلی به کار انداخته حتی آنرا به اطرافیان نشان داده و در مورد مشکلات احتمالی از آنها سوال نمایید. زیرا زمانی که چشم شما به طور مرتب به کار دوخته شده مشکلات ریز از دید شما دور خواهند ماند. یک راهکار مناسب دیگر برای حل این مشکل رها کردن و نگاه نکردن به کار برای مدتی مثلا یک روز می باشد. در پایان باید گفت که نقاشی منظره یکی از مفرح ترین و لذت بخش ترین انواع نقاشی می باشد، بنابراین تنها به چشم یک اثر هنری به آن نگاه نکنید و از نقاشی خود لذت ببرید.

مرحله نهایی

 

گرد آوری و تهیه مطالب: جواد اکبر زاده